Newsboy Cap czyli czapka ” gazeciarza „

Styl ten był popularny w Europie i Ameryce Północnej w latach 19 i początku 20 wieku zarówno wśród chłopców i dorosłych mężczyzn. Jak sama nazwa wskazuje nosili ją dostarczyciele gazet w latach  20 tych . Prowadzi to jednak do wielu  nieporozumień.

kilka słów wyjaśnienia…

 Prawdą jest, że Newsboy Cap był noszony przez ” gazeciarzy„. jednak płaskie czapki cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Ameryki Północnej i Europy we  wszystkich klasach społecznych na początku 20 wieku i były niemal powszechne w ciągu dwudziestolecia międzywojennego , zwłaszcza wśród pracujących „niższych” klas. Bardzo wiele zdjęć z okresu pokazują te czapki noszone nie tylko przez gazeciarzy, ale przez dokerów, hutników, cieśli okrętowych, rolników, żebraków, straganiarzy, przestępców, rzemieślników i kupców z wielu stron świata.

Popularność tej czapki  potwierdza również obecność w wielu  filmach z tego okresu, możemy zobaczyć ją w filmie ” Dawno temu w Ameryce” na głowie Roberta  De Niro w roli Kluchy, bądź  w Zakazanym Imperium, serialu , którego akcja usytuowana jest w  czasach prohibicji w Ameryce. W późniejszych latach były one noszone przez wszystkich przede wszystkim do rekreacji, dzięki czemu ten styl związał się z dobrze prosperującymi sportowcami, kierowcami rajdowymi i golfistami.

Współcześnie

Dziś taki wzór z racji swojej historii stał się po prostu klasyczny, dlatego bez problemu możemy założyć zarówno do marynarki jak i zwykłej koszuli. Co raz częściej można zauważyć  ludzi w Newsboy Cap, sam jestem posiadaczem jednej z nich. Na szczęście wszystko co kiedyś było modne powraca, a razem z opisywanem przeze mnie modelem na nowo popularne stają się również kapeluszei inne klasyczne nakrycia głowy.

skorzana czapka antek brazowa Newsboy Cap czyli czapka  gazeciarza

czapka antek

Źródło zdjęcia: Sterkowski.pl

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *